2017. szeptember 28., csütörtök

Menüterv készítése

Minden hónap elején megnézem, milyen alapanyagok vannak otthon, mit lenne ideje elhasználni végre a közeli szav.idő miatt, mit lehetne belőle készíteni, és összeírom magamnak az így kiötlött ételeket. Kiegészítem azzal, mit ennék szívesen, így lesz egy listám, amihez nyúlhatok a "semmi nem jut eszembe, mit csináljak" esetén.

Mutatom a júliusi és augusztusi példákat. Van, amire nem kerül sor, akkor azokat következő hónapra átviszem. Amire sor került, azt áthúzom, nem törlöm ki, mert jövőre jó ötleteket lehet majd meríteni belőle adott hónapban.

Szeretek úgy főzni, hogy az egyik étellel egyszerre elő is készítem a többit, számos ilyen receptsort találtok a blogon. Hoztam most rá egy friss példát.

Hétfőn zacskóban kacsa- és csirkemellet sütöttem krumplival, cukkinivel - házi paprikakrémmel és paradicsomszósszal (a kamrából). A krumpliból másnapra gnocchit gyártottam, amihez öt perc alatt meglett a sajtszósz. Ez igazából megmentette a nudlimat, mert véletlen szétfőtt a második adag. Összekevertem hát a szósszal, hagytam hűlni és megszilárdulni, végül gombócokat formáltam belőle a fagyimérő kanállal. Ha a serpenyőben hagytam volna, pizzaszeletként szelem fel.
A kacsamellet először az előző napi cukkinitócsnival ettük, majd gnocchival.
Következő nap mungóbabfőzelék készült a pecsenyeléből, aminek a csirkemellet szeleteltem fel a tetejére.





A zacskóban sült húsokról találtok bejegyzést korábbról, pl. itt.
Gnocchi recept itt, mert a spenót sokkal jobb a diétába, de nekem néha belefér a krumpli.
Mungóbab recept pedig itt.

2017. szeptember 17., vasárnap

Őszilé 140 Ft/liter

Idén hihetetlen sok barackunk termett, pedig eddig a fa csak vegetált. A pár üveg lekváron túl őszilét készítettem, mert nagyon-nagyon szerettem régen.
Ha 500 Ft-os barackkal számolunk, egy adag kb. 150 Ft + édesítő és tartósító, szóval 170 Ft / 1,2 liter.

A bolti termékek 25%-osak, így ebből indultam ki: 250 gr barack, 750 gr víz, de ennél egy kicsit több kell hozzá, kb. 300 gr barack (kb. 6 db) került a magtejkészítő egy-egy programjához. A vizet max jelzésig töltöttem.

1) Forrázd le a barackot, majd tedd hideg vízbe és hámozd meg.
2) Szedd ki a magját és vágj ki minden barnuló részt, csak az egészséges barack áll el természetesen.
    (6 db barack magozással együtt kb. 5 perc, ha felforrt a víz.)
3) A magtejkészítőbe teszem a barackot, rá egy nagy evőkanál negyedannyi édesítő, csipet Na-benzoát és citromsav. Ha nincs gépet, főzd és turmixold!
4) Krémleves funkcióval 22 perc alatt kész.
5) Töltsd üvegekbe és dunsztold!

A képen az üveg falán lehet látni az így kapott állagot.


Készítettem igazi krémlevest is több barackkal, kis fahéjjal és házi vaníliás édesítőszerrel.
Egy adagba kb. 8-9 barack kell mérettől függően.

Reszelt cukkini télre

Sok ételbe illik a cukkini, jó betárazni belőle télre.
Nem nagy őrdöngősség: lereszeljük, kicsit besózzuk, megvárjuk, amíg levet ereszt, aztán levével együtt, tisztított vízzel kipótolva (hogy teljesen ellepje) dunsztosüvegbe merjük, citromlével savassá tesszük és száraz vagy nedves dunsztban tartósítjuk. Ennyi cukkiniből kb. 3 üveg lesz.


2017. szeptember 11., hétfő

Humusz

Először Pesten ettem egy humus bárban, teljesen jóllaktam tőle, eltelített sokáig. Otthon is készítettem, de az elején nem volt meg az az aha-élmény, hogy na így kellene, ez jó. Időközben annyit változtattam rajta, hogy a szezámpasztát magam készítem.

A 800 ml-es Bosch gépemet használom a "vaj" készítéséhez. Ha kávédarálóval dolgozol, nincsenek minimum adatok.

1) Teflonserpenyőben megpirítom a szezámmagot, 200-250 grammot legalább.
2) Aprítógépben vajjá köpülöm. Ha éles a kés, hamar megvan, csak aprítod, aprítod, és azt veszed észre, hogy folyósodik. 
3) A tahini felét félreteszem későbbre, újabb adag humuszhoz vagy tejfölbe keverve is felhasználható akár. A lényeg, hogy a végeredményen érződjön jól az íze, de ne nyomjon el mindent.
4) Az üveges csicseriborsót egyből, a szárazat áztatás és főzés után adom hozzá és ugyanabban a tálban pürésítem, amiben hagytam a tahinit. Nem szeretek feleslegesen mosogatni. :)
5) Házi készítésű fokhagymasóval ízesítem, egy kiskanál csak, annak híján só és finomra vágott fokhagymagerezd (reszelni szoktam).
6) Az állagán a főzőlével és/vagy olívaolajjal kell krémesíteni. Max. fél deci olajat tegyetek hozzá, ne szálljunk el a kalóriákkal, a többi legyen lé. Most a lidl-s csicseriborsó üveget vettem, annak pl. fogyasztható a leve.


2017. szeptember 6., szerda

Mindennapi kifli

Nyáron nem akartam felfűteni a házat, így a kenyérsütés helyett kiflikkel próbálkoztam. Olyan jó keletje lett, hogy maradt is ez a forma.



Az alapja teljes kiőrlésű búza- vagy tönkölybúza liszt, ehhez mindenképp kell sikér, rozskovász és kevés élesztő is. A hozzáadott magokat és (mag)liszteket váltogatom (ezzel csökkenthető a CH aránya a zsír ellenében).
100 gramm nyers tésztában kb. max. 35-40 gramm CH van, így 70 grammos kifliket készítek.

A helytakarékosság miatt nem görbülnek a kiflik, de szerintem így jobban csomagolhatóak is.

Pontos recepteket a "kenyér" címkével találtok a blogon.